Liderii de vârf ai UE anunță investiții majore în Moldova în cadrul summitului UE-Moldova de la Bruxelles
iunie 26, 2026

Liderii de vârf ai UE anunță investiții majore în Moldova în cadrul summitului UE-Moldova de la Bruxelles


Pe 22 iunie, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, s-au întâlnit la Bruxelles, la o săptămână după deschiderea istorică a primului cluster din cadrul negocierilor de aderare ale Republicii Moldova.

În cadrul summitului, liderii s-au concentrat asupra următoarelor etape ale procesului de aderare a Moldovei și asupra aprofundării integrării treptate a Moldovei în Uniunea Europeană. De asemenea, au făcut un bilanț al punerii în aplicare a Planului de creștere al Moldovei și a reformelor conexe.

Președinta von der Leyen a declarat: „Locul Moldovei este în Uniunea Europeană.” Curajul, hotărârea și devotamentul poporului său apropie țara de Uniunea noastră în fiecare zi. „Europa este alături de Moldova – pentru reforme, pentru oportunități și pentru un viitor comun în pace, libertate, democrație și prosperitate.”

Planul de creștere a deblocat deja fonduri UE în valoare de 504 milioane de euro pentru Moldova. În cadrul summitului, a fost anunțată o nouă investiție susținută de UE, în valoare de 232,7 milioane de euro, în cadrul Planului de creștere economică, destinată reabilitării drumului Porumbrei-Comrat.

Von der Leyen a anunțat, de asemenea, că, în cazul în care Moldova ar implementa toate reformele prevăzute până la sfârșitul acestui an, ar putea fi deblocată o sumă suplimentară de 523 de milioane de euro. „Aceasta înseamnă drumuri și poduri mai bune, unități medicale modernizate, un acces mai bun la finanțare pentru companii și mai multe oportunități pentru cetățeni. „O adevărată situație în care toată lumea are de câștigat, atât pentru Moldova, cât și pentru Uniunea Europeană”, a declarat von der Leyen jurnaliștilor după summit.

Președintele Comisiei Europene a mai declarat că UE pregătește un nou pachet de sprijin în valoare de 120 de milioane de euro pentru anul 2026, axat tocmai pe nevoile de securitate ale Moldovei. De asemenea, Comisia va aloca 11 milioane de euro pentru consolidarea rezilienței Moldovei împotriva atacurilor hibride și 17 milioane de euro pentru modernizarea infrastructurii sale de frontieră.

Liderii au salutat progresele înregistrate în ceea ce privește integrarea treptată a Moldovei în UE, în special prin participarea la Spațiul unic de plăți în euro (SEPA), la programul „Roam Like at Home” (roaming la tarife naționale) și la programul „Europa Creativă”. Pentru a consolida și mai mult contactele interumane, Comisia depune eforturi și în vederea asocierii depline a Moldovei la următorul program Erasmus+ și intenționează să extindă accesul tinerilor moldoveni la abonamentul feroviar DiscoverEU în 2027.

Află mai multe

Comunicat de presă

Declarația Președintei von der Leyen în urma summitului UE-Moldova



CEL MAI CITIT



Interesat(ă) de ultimele știri și oportunități?

Acest site este gestionat de Programul Regional de Comunicare finanțat de UE pentru Vecinătatea Estică ("VECINII UE de la est") , care complementează și sprijină comunicarea Delegațiilor Uniunii Europene în țările partenere din est și operează sub îndrumarea Direcției Generale Extindere și Vecinătate Estică (DG ENEST) a Comisiei Europene și a Serviciului European de Acțiune Externă. Programul Vecinii UE de la est este implementat de consorțiul condus de GOPA PACE.


Informațiile de pe acest site sunt guvernate de Declarația privind limitarea răspunderii și protecția datelor cu caracter personal. © European Union,