În decembrie, asociația publică moldovenească CASMED a lansat inițiativa „E dreptul meu să fiu sănătos” („I have the right to be healthy”) în parteneriat cu Ministerele Sănătății și Educației, Uniunea Europeană, Organizația Mondială a Sănătății și Elveția.
Inițiativa națională „Am dreptul să fiu sănătos” are ca scop sensibilizarea și promovarea unui stil de viață sănătos în rândul adolescenților cu vârste cuprinse între 15 și 19 ani, inclusiv al tinerilor refugiați și al adolescenților cu boli cronice. Inițiativa va promova importanța controalelor medicale regulate, a atitudinii responsabile față de propria sănătate și a evitării autodiagnosticării.
Între decembrie 2025 și iunie 2026, adolescenți, educatori și părinți vor putea participa la o serie de seminarii web tematice despre dezvoltarea adolescenților, sănătatea fizică și emoțională, nutriție și riscurile ignorării controalelor preventive. Proiectul va organiza, de asemenea, cursuri magistrale educaționale pentru tinerii cu boli cronice, axate pe monitorizarea sănătății lor.
Pentru a motiva tinerii, va fi lansat un concurs național de videoclipuri, intitulat „Am dreptul să fiu sănătos”. În plus, în cadrul Zilei Mondiale a Sănătății, instituțiile de învățământ, în colaborare cu instituțiile medicale și alți participanți cheie, vor organiza evenimente sub forma unor zile de control medical. Tinerii vor putea participa la quiz-uri interactive, provocări tematice și alte activități pe rețelele de socializare.
Inițiativa „Am dreptul să fiu sănătos” invită instituțiile de învățământ, adolescenții cu vârste cuprinse între 15 și 19 ani și părinții acestora, precum și organizațiile și instituțiile de tineret să se alăture campaniei.
La începutul anului 2025, tinerii cu vârste cuprinse între 15 și 19 ani reprezentau 30,5% din populația Republicii Moldova. Conform datelor Ministerului Sănătății, prevalența bolilor cronice, a problemelor de vedere, a tulburărilor alimentare și a tulburărilor emoționale este în creștere în rândul tinerilor.
Aflați mai multe





Mai multe pagini ale campaniei:
Interesat(ă) de ultimele știri și oportunități?
Acest site este gestionat de Programul Regional de Comunicare finanțat de UE pentru Vecinătatea Estică ("VECINII UE de la est") , care complementează și sprijină comunicarea Delegațiilor Uniunii Europene în țările partenere din est și operează sub îndrumarea Direcției Generale Extindere și Vecinătate Estică (DG ENEST) a Comisiei Europene și a Serviciului European de Acțiune Externă. Programul Vecinii UE de la est este implementat de consorțiul condus de GOPA PACE.
Informațiile de pe acest site sunt guvernate de Declarația privind limitarea răspunderii și protecția datelor cu caracter personal. © European Union,