Ieri, Delegația UE în Moldova a comemorat victimele deportărilor sovietice din Moldova.
Pe 1 aprilie 1951 a început al treilea val de deportări staliniste din Republica Moldova, cunoscut sub numele de cod „Operațiunea Nord”.
„Spre deosebire de anii precedenți, această campanie a fost îndreptată împotriva libertății de conștiință: peste 2 600 de persoane au fost evacuate cu forța pe motive religioase”, afirmă Delegația UE într-o postare pe Facebook.
În noaptea de 31 martie spre 1 aprilie, peste 720 de familii au fost trimise în vagoane de marfă în regiunile Tomsk și Irkutsk din Siberia, unde au fost supuse muncii forțate și li s-au confiscat bunurile.
„Acest episod de represiune politică și ideologică din perioada sovietică a lăsat o amprentă profundă asupra istoriei comunităților locale și asupra memoriei colective”, se arată în postarea delegației.
Delegația reafirmă, de asemenea, importanța protejării drepturilor fundamentale omenești, inclusiv a libertății de conștiință și a demnității umane: „Respectarea acestor valori rămâne esențială pentru construirea unei societăți democratice și sigure.”
Aflați mai multe





Mai multe pagini ale campaniei:
Interesat(ă) de ultimele știri și oportunități?
Acest site este gestionat de Programul Regional de Comunicare finanțat de UE pentru Vecinătatea Estică ("VECINII UE de la est") , care complementează și sprijină comunicarea Delegațiilor Uniunii Europene în țările partenere din est și operează sub îndrumarea Direcției Generale Extindere și Vecinătate Estică (DG ENEST) a Comisiei Europene și a Serviciului European de Acțiune Externă. Programul Vecinii UE de la est este implementat de consorțiul condus de GOPA PACE.
Informațiile de pe acest site sunt guvernate de Declarația privind limitarea răspunderii și protecția datelor cu caracter personal. © European Union,