La 18 noiembrie, la Bruxelles a avut loc primul Forum al Comisiei Europene privind extinderea UE 2025.
Evenimentul a reunit lideri de nivel înalt, reprezentanți ai societății civile și tineri pentru a discuta despre calea către o Uniune mai mare și mai puternică.
Forumul este găzduit de comisara UE pentru extindere, Marta Kos, și la el participă, printre alții, Înalta Reprezentantă/Vicepreședinta, Kaja Kallas, președintele Consiliului European, António Costa, precum și prim-miniștrii Moldovei și Muntenegrului.
Discuțiile se concentrează pe prioritățile geopolitice ale Europei, așteptările cetățenilor și măsurile necesare pentru a consolida atât capacitatea Uniunii de a primi noi membri, cât și pregătirea partenerilor de a adera.
Forumul va oferi, de asemenea, ocazia de a discuta pachetul de extindere din acest an și progresele realizate de partenerii de extindere în ultimele douăsprezece luni.
„Extinderea este o călătorie importantă pentru noi toți. Pentru că împărtășim același continent, aceeași istorie, aceeași cultură și aceleași provocări. Vedem pasiunea tinerilor – atât din țările candidate, cât și din statele membre – de a trăi într-o Uniune Europeană”, a declarat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în mesajul său video. „Ei doresc să profite de oportunitățile și să se bucure de libertățile pe care le oferă calitatea de membru. Ei doresc să trăiască într-o Europă mai puternică, prosperă și unită. Pentru că Europa este mai mult decât o Uniune – este casa noastră.”
Nouă tineri ambasadori europeni (YEA) au participat la forum pentru a afla direct de la factorii de decizie cum văd aceștia viitorul familiei europene.
„Este inspirator să vedem că extinderea este recunoscută din ce în ce mai mult ca o responsabilitate comună, în care țările candidate sunt considerate partenere. Discuțiile arată în mod clar că finalizarea Uniunii prin integrarea țărilor candidate este fundamentală pentru protejarea securității, a valorilor democratice și a păcii pe termen lung pe continentul nostru”, a declarat Daria Hrosul, tânăr ambasador european din Ucraina. „Unitatea este cel mai puternic instrument împotriva regimurilor autoritare și numai prin securitate colectivă Europa va rămâne puternică și rezilientă.”
Flavio Viperini, un tânăr ambasador european din Italia și Germania, a declarat că reprezintă tinerii europeni la forum, care cred într-un viitor în care mai multe țări se pot alătura comunității noastre de democrație, pace și cooperare.
„Extinderea înseamnă deschiderea ușilor pentru noile generații. Creează mai multe oportunități de a călători, studia, munci și lega prietenii peste granițe. O UE mai mare ne întărește, de asemenea, vocea comună în Europa și ne ajută să depășim împreună provocările”, a declarat Viperini.
Tran Inițiativa „Tinerii ambasadori europeni” (YEA) reunește tineri implicați social din cele șase țări partenere din est, din Uniunea Europeană și din Regatul Unit, cu scopul de a promova dialogul și de a sensibiliza opinia publică cu privire la UE și la cooperarea acesteia cu țările partenere din est.
Aflați mai multe
Mesajul președintei von der Leyen la Forumul UE privind extinderea





Mai multe pagini ale campaniei:
Interesat(ă) de ultimele știri și oportunități?
Acest site este gestionat de Programul Regional de Comunicare finanțat de UE pentru Vecinătatea Estică ("VECINII UE de la est") , care complementează și sprijină comunicarea Delegațiilor Uniunii Europene în țările partenere din est și operează sub îndrumarea Direcției Generale Extindere și Vecinătate Estică (DG ENEST) a Comisiei Europene și a Serviciului European de Acțiune Externă. Programul Vecinii UE de la est este implementat de consorțiul condus de GOPA PACE.
Informațiile de pe acest site sunt guvernate de Declarația privind limitarea răspunderii și protecția datelor cu caracter personal. © European Union,