Moldova își deschide piața gazelor naturale pentru marii consumatori, ancorând securitatea energetică în integrarea UE
aprilie 10, 2026

Moldova își deschide piața gazelor naturale pentru marii consumatori, ancorând securitatea energetică în integrarea UE


Moldova și-a deschis piața gazelor naturale pentru marii consumatori non-casnici, care reprezintă 55 % din cererea națională, a anunțat Secretariatul Comunității Energetice la 1 aprilie, calificând această măsură drept o „etapă importantă”, susținută de o strategie energetică orientată către UE.

Consumatorii mari din afara sectorului casnic – inclusiv furnizorii de energie electrică și de încălzire, operatorii industriali și utilizatorii comerciali – sunt acum obligați să achiziționeze gazul la prețuri stabilite exclusiv de piață.

La data de 31 martie 2026, 95 % dintre marii consumatori eligibili trecuseră la piața liberă, reprezentând 99 % din volumul de gaze din segmentul liberalizat. Restul 5% s-au deconectat temporar din cauza consumului sezonier și se preconizează că vor reveni ulterior la contractarea pe piața liberă.

„Această măsură este deosebit de importantă pentru o parte contractantă a Comunității Energiei care depinde în mare măsură de gazul natural importat pentru producerea de energie electrică și termică, ceea ce o expune riscurilor legate de dependența de un singur furnizor”, se arată într-un comunicat de presă emis de Secretariat. „Liberalizarea pieței gazelor naturale este o reformă fundamentală necesară pentru a elimina riscul dependenței de un singur furnizor, pregătind terenul pentru integrarea viitoare în cadrul pieței interne a energiei din UE.”

„În aceste vremuri marcate de turbulențe geopolitice, merită să ne reamintim că integrarea pieței energiei este singura cale reală de urmat”, a declarat Artur Lorkowski, directorul Secretariatului Comunității Energiei. „Această măsură va stimula investițiile, concurența și diversificarea ofertei, de care depind securitatea energetică și accesibilitatea prețurilor.” 

Deschiderea pieței gazelor naturale pentru restul consumatorilor din Moldova se va realiza treptat. Eliminarea treptată a prețurilor reglementate va fi finalizată pentru consumatorii medii din sectorul non-casnic până în aprilie 2027. În același timp, gospodăriile, întreprinderile mici și furnizorii de servicii esențiale vor putea în continuare să aleagă între furnizarea reglementată și contractele bazate pe piață, contribuind astfel la asigurarea unei tranziții fără probleme și orientate către consumatori.

Află mai multe

Comunicat de presă



CEL MAI CITIT



Interesat(ă) de ultimele știri și oportunități?

Acest site este gestionat de Programul Regional de Comunicare finanțat de UE pentru Vecinătatea Estică ("VECINII UE de la est") , care complementează și sprijină comunicarea Delegațiilor Uniunii Europene în țările partenere din est și operează sub îndrumarea Direcției Generale Extindere și Vecinătate Estică (DG ENEST) a Comisiei Europene și a Serviciului European de Acțiune Externă. Programul Vecinii UE de la est este implementat de consorțiul condus de GOPA PACE.


Informațiile de pe acest site sunt guvernate de Declarația privind limitarea răspunderii și protecția datelor cu caracter personal. © European Union,