Tinerii Ambasadori Europeni au mers la Ocnița pentru a informa elevii despre oportunitățile oferite de UE
octombrie 21, 2022

Tinerii Ambasadori Europeni au mers la Ocnița pentru a informa elevii despre oportunitățile oferite de UE


La 23 iunie curent, Republica Moldova a primit statutul de țară candidat pentru aderarea la Uniunea Europeană. Odată cu acest eveniment important în istoria țării noastre, vine și necesitatea de informare despre ce este UE, care sunt valorile acceptate și promovate la nivel european și ce oportunități ne oferă aderarea. Mai cu seamă, când vine vorba de noua generație, tinerii, care curând vor deveni specialiști în diferite domenii. Tocmai de aceea, rețeaua Tinerilor Ambasadori Europeni și-a asumat această responsabilitate – de a merge din școală în școală și de a explica pe înțelesul liceenilor toate detaliile din culisele marii Comunități Europene. Recent, nouă Tineri Ambasadori au mers la nordul republicii, în orașul Ocnița, unde au avut o întâlnire cu elevii Liceului Teoretic „Mihail Sadoveanu”.

Deși este pentru prima dată când au trecut pragul acestui liceu și nu i-au cunoscut până acum pe elevii de aici, Tinerii Ambasadori Europeni au fost întâmpinați într-o atmosferă prietenoasă, iar după runda de prezentări și strângeri calde de mâini, a urmat repriza de întrebări și răspunsuri. Liceenii au fost îndemnați să relateze ce știu ei despre valorile fundamentale ale UE, când a fost fondată Uniunea Europeană și câte țări sunt, în prezent, membre ale Uniunii  Europene.

Cei mai activi au fost remunerați pentru răspunsuri corecte cu… ciocolate, iar pe măsură ce motivația devenea tot mai dulce, creștea și numărul doritorilor de a răspunde la întrebările oaspeților și de a se implica tot mai activ în discuție. Coordonatorul Tinerilor Ambasadori Europeni, Daniel Bâzdâga, a menționat că liceul din Ocnița nu a fost ales întâmplător.

„Noi mereu ne-am planificat să ajungem în cât mai multe regini ale Republicii Moldova. De data aceasta am decis să mergem acolo unde nu am mai fost. La Ocnița suntem pentru prima dată. Am venit să le vorbim tinerilor despre Uniunea Europeană, despre cum funcționează comunitatea, cum cooperează cu țara noastră și să le povestim despre oportunitățile pe care le oferă Uniunea Europeană tinerilor din Republica Moldova”, a explicat Daniel Bâzdâga.

Interesul elevilor față de valorile europene este foarte mare. Prezent la eveniment, Prim-colaboratorul Ambasadei României la Chișinău, Ovidiu Năftănăilă, a spus că l-a impresionat entuziasmul și implicarea tinerilor în discuțiile despre tot ce înseamnă UE.

„Considerăm că participarea tinerilor în toate procesele de o mai bună înțelegere a valorilor la care va fi parte Republica Moldova este absolut normală și benefică pentru tinerii din această categorie de vârstă. Am văzut că elevii sunt activi, frumoși, foarte energetici și interesați. Sunt convins că Republica Moldova are un viitor strălucit cu tineri de asemenea calitate”, a menționat Ovidiu Năftănăilă.

Profesorii Liceului Teoretic Mihail Sadoveanu își propun să implice elevii în cât mai multe proiecte de informare, inclusiv despre oportunitățile pe care le pot avea tinerii aplicând la diverse programe finanțate de UE.

„Ca orice instituție, ne dorim ca elevii noștri să aibă un viitor mai bun, astfel cadrele didactice încearcă să-i motiveze și să-i implice în diferite proiecte transfrontaliere, educaționale. Dar, ca și instituție, suntem oarecum limitați în activități, din acest motiv am vrut să ca elevii să fie informați și să acceseze unele oportunități pe care le pot găsi cu ajutorul Tinerilor Ambasadori. Copiii au fost entuziasmați, curioși, și sperăm că vor continua să se implice în diferite activități de acest gen”, a spus directoarea adjunctă pentru instruire, Virginia Aducovschii.

Pentru că toate aceste eforturi de organizare și informare au fost făcute pentru elevi, am ținut să aflăm și impresiile lor. I-am întrebat dacă le-a fost de folos informația.

„Mi-a plăcut foarte mult și eu cred că astfel de întâlniri sunt binevenite pentru elevii liceului nostru pentru că la noi, în Ocnița nu prea sunt oportunități și nici nu prea avem acces la multă informație. Cred că a fost foarte interactiv pentru că am aflat informație despre UE prin intermediul prezentărilor și poveștilor personale ale Ambasadorilor”, ne-a spus Dmitrii Cucer, unul dintre liceenii care s-au implicat activ în discuții.

Prezentarea s-a încheiat cu un quiz alcătuit din 13 întrebări. Elevii care au răspuns corect și s-au clasat pe primele șapte locuri au avut parte și de premii.

Până în prezent, Tinerii Ambasadori europeni au mers în peste 110 școli din țară, informând elevii și prezentând oportunitățile de dezvoltare la care pot aplica tinerii.

Anterior, vorbind despre acest fel de întâlniri informaționale, Ambasadorul UE în Republica Moldova, Jānis Mažeiks, menționa că scopul primordial al acestora este de a aduce Europa mai aproape de generația tânără din țara noastră. 

„Tinerii sunt cei mai importanți agenți ai schimbării și joacă un rol esențial în construirea unor societăți pașnice și democratice. Prin astfel de evenimente ne dorim să aducem Europa mai aproape de tinerii din Republica Moldova, să le prezentăm cultura, valorile și tradițiile pe care le oferă UE și țările membre și, nu în ultimul rând, să le arătăm că suntem alături de ei prin diversele programe și oportunități pe care le oferim”, a menționat Jānis Mažeiks.

Inițiativa Tinerii Ambasadori Europeni (YEAs) este o rețea de comunicare apolitică, care conectează tineri din Armenia, Azerbaidjan, Belarus, Georgia, Republica Moldova, Ucraina, statele membre ale UE și Regatul Unit. Rețeaua își propune să informeze tinerii cu privire la cooperarea dintre UE și țările Parteneriatului estic, să împărtășească rezultatele acestei cooperări și să participe la evenimente internaționale. În prezent, există peste 500 de YEA activi, reprezentând peste 34 de naționalități diferite, inclusiv 85 în Republica Moldova. Inițiativa este deschisă tinerilor cu vârste cuprinse între 16 și 26 de ani, care sunt interesați de diplomația publică și care doresc să împărtășească experiență, cunoștințe și informații cu colegii lor. Pentru a deveni membru al acestei rețele, tinerii pot aplica în fiecare an, de obicei, în toamnă.

Autor: Ana Baciu

Articole pe Agora.md în RomânăInteresat(ă) de ultimele știri și oportunități?

Acest site este gestionat de Programul Regional de Comunicare finanțat de UE pentru Vecinătatea Estică ("VECINII UE de la est") 2020-2024. Programul completează și sprijină comunicarea Delegațiilor Uniunii Europene în țările partenere din est și operează sub îndrumarea Direcției Generale Vecinătate și Negocieri privind Extinderea a Comisiei Europene și a Serviciului European de Acțiune Externă. Programul este implementat de consorțiul condus de B&S Europe.


Informațiile de pe acest site sunt guvernate de Declarația privind limitarea răspunderii și protecția datelor cu caracter personal. © European Union,